This 2.0 GDI MT AWD (145 hp) engine was fitted in the 8 generation Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2006. In addition to this engine, 27 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 191Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | from 5 700RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4630mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Kerb weight | 1250kg |
| Max. boot capacity | 470litre |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 14litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 64litre |
| Cruising range | from 460 to 800km |
| Front suspension | Multi wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.