This 3.8 AT (230 hp) engine was fitted in the 9 generation Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2011. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 67litre |
| Cruising range | from 520 to 840km |
| Fuel | 98 RON |
| Displacement | 3828cm3 |
|---|---|
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | to 5 250RPM |
| Maximum torque | 339Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 12.2m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4835mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2750mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1615kg |
| Gross weight | 2035kg |
| Displacement | 420kg |
| Min. boot capacity | 435litre |
| Max. boot capacity | 435litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.