This 2.4 MT (162 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 2003 to 2011. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4765mm |
| Width | 1795mm |
| Height | 1655mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1555mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1645kg |
| Gross weight | 2250kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 1545litre |
| Displacement | 605kg |
| Permitted road-train weight | 3850kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2378cm3 |
| Engine power | 162bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 217Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.4litre |
| Fuel tank capacity | 65litre |
| Cruising range | from 510 to 880km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.6m |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.9 litres / 100km |
| Average | 11.3 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.