This 2.5 DI-D MT 4WD (136 hp) engine was fitted in the 4 generation [Restyling] Pickup, which was produced by Mitsubishi from 2011 to 2014. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| RPM at max power | to 3 500RPM |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| Displacement | 2477cm3 |
| Injection type | Common Rail |
| Maximum torque | 314Nm |
| Engine type | Diesel |
| Valves per cylinder | 4 |
| Number of cylinders | 4 |
| Cylinder layout | Inline |
| Forced induction | Turbocharger |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Front track | 1505mm |
|---|---|
| Wheelbase | 3000mm |
| Height | 1775mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Rear track | 1500mm |
| Body type | Pickup |
| Length | 5040mm |
| Width | 1750mm |
| Seats | 5 |
| Gross weight | 2850kg |
| Kerb weight | 1910kg |
| Displacement | 940kg |
| Permitted road-train weight | 5550kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1325x1470x405mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.6litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Top speed | 167km/h |
| Cruising range | from 700 to 1 010km |
| Emission standard | EURO IV |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.6second |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
|---|---|
| Gearbox | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.8m |
| Rear suspension | Solid axle, Spring |
|---|---|
| Rear brakes | Drum |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
| City | 12.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.5 litres / 100km |
| Average | 9.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.