This 2.0 T MT (280 hp) engine was fitted in the IX Sedan, which was produced by Mitsubishi from 2005 to 2007. In addition to this engine, 8 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 380 to 670km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 250km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.7second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 355Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4490mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1540kg |
| Gross weight | 1885kg |
| Displacement | 345kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, Lever, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 17.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.8 litres / 100km |
| Average | 12.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.