This 2.0 T MT (280 hp) engine was fitted in the VI TME sedan 4-doors, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2000. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | to 510km |
| Fuel | 98 RON |
| Top speed | 260km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 4.9second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 373Nm |
| RPM at max torque | 2750up to 3 800 RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4350mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2510mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1360kg |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 420litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Highway | 11.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.