This 2.0 T MT (280 hp) engine was fitted in the VII Sedan, which was produced by Mitsubishi from 2001 to 2003. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 383Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4455mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1450mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1515mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Gross weight | 1695kg |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Max. boot capacity | 430litre |
| Front/rear axle load | 970/725kg |
| Fuel | 98 RON |
|---|---|
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.3second |
| Fuel tank capacity | 48litre |
| Top speed | 253km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 15.4litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
| Cruising range | from 310 to 580km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.8m |
| City | 18.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 13.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.