This 2.0 MT AWD Turbo (280 hp) engine was fitted in the X Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2008 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4505mm |
| Width | 1810mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2650mm |
| Front track | 1545mm |
| Rear track | 1545mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 1590kg |
| Gross weight | 2060kg |
| Displacement | 470kg |
| City fuel consumption per 100 km | 13.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 400 to 660km |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.5second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 280bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 422Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 16.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10 litres / 100km |
| Average | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.