This 1.8 MT GTi (136 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1982 to 1983. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 450 to 830km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8second |
| Displacement | 1836cm3 |
|---|---|
| Engine power | 136bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Maximum torque | 162Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Injectors |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4235mm |
| Width | 1670mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2455mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1020kg |
| Min. boot capacity | 377litre |
| Max. boot capacity | 377litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 13.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.