This 2.0 MT TD (68 hp) engine was fitted in the 2 generation Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1983 to 1992. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 160km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16second |
| Displacement | 1998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 68bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 123Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 82mm |
| Stroke | 93mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4275mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1460mm |
| Kerb weight | 1070kg |
| Gross weight | 1580kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 320litre |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 6.9 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.