This 1.4 5MT (82 hp) engine was fitted in the A70 [2-й Restyling] JDM sedan 4-doors, which was produced by Mitsubishi from 1976 to 1985. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 470 to 810km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 157km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12second |
| Displacement | 1439cm3 |
|---|---|
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 5 400RPM |
| Maximum torque | 118Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 73mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3995mm |
| Width | 1535mm |
| Height | 1365mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1285mm |
| Rear track | 1255mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 880kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 12.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
| Average | 9.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.