This 1.2 MT (70 hp) engine was fitted in the A70 Estate, which was produced by Mitsubishi from 1973 to 1974. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 45litre |
| Cruising range | from 470 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 142km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 14.5second |
| Displacement | 1187cm3 |
|---|---|
| Engine power | 70bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 95Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Carburetor |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 75mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3960mm |
| Width | 1525mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2340mm |
| Front track | 1270mm |
| Rear track | 1255mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 830kg |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.3 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.