This 2.0 T MT (170 hp) engine was fitted in the EX Turbo sedan 4-doors, which was produced by Mitsubishi from 1979 to 1983. In addition to this engine, 0 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 360 to 740km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 200km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 6.4second |
| Displacement | 1997cm3 |
|---|---|
| Engine power | 170bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 245Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| Bore | 85mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10.5m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4220mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1390mm |
| Wheelbase | 2440mm |
| Front track | 1375mm |
| Rear track | 1355mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1052kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 16.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.2 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.