This 1.3 MT (82 hp) engine was fitted in the IX Estate (5-door), which was produced by Mitsubishi from 2000 to 2005. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4485mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2600mm |
| Front track | 1470mm |
| Rear track | 1470mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1275kg |
| Gross weight | 1780kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 344litre |
| Max. boot capacity | 1079litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 171km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 13.7second |
| Displacement | 1299cm3 |
|---|---|
| Engine power | 82bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 120Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Average | 7.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.