This 1.8 MT 4WD (76 hp) engine was fitted in the VI [2-й Restyling] Liftback, which was produced by Mitsubishi from 1990 to 1996. In addition to this engine, 23 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Liftback |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4270mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1385mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1080kg |
| Gross weight | 1520kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 1350litre |
| Permitted road-train weight | 2590kg |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.4second |
| Displacement | 1795cm3 |
|---|---|
| Engine power | 76bhp |
| RPM at max power | to 4 500RPM |
| Maximum torque | 149Nm |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80.6mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10m |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 6.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.