This 1.8 D MT (60 hp) engine was fitted in the VI [Restyling] Liftback, which was produced by Mitsubishi from 1988 to 1990. In addition to this engine, 10 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Fuel tank capacity | 50litre |
|---|---|
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 148km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 16.8second |
| City fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 5.8litre |
| Cruising range | from 770 to 1 000km |
| Displacement | 1795cm3 |
|---|---|
| Engine power | 60bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 114Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 80.6mm |
| Stroke | 88mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4235mm |
| Width | 1670mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2455mm |
| Front track | 1430mm |
| Rear track | 1430mm |
| Ground clearance | 155mm |
| Kerb weight | 1080kg |
| Gross weight | 1520kg |
| Displacement | 440kg |
| Min. boot capacity | 320litre |
| Max. boot capacity | 950litre |
| Permitted road-train weight | 2520kg |
| Body type | Liftback |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Torsion beam, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 7.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.8 litres / 100km |
| Average | 6.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.