This 1.3 AT (79 hp) engine was fitted in the VIII Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 1995 to 1997. In addition to this engine, 16 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1690mm |
| Length | 4295mm |
| Height | 1395mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 995kg |
| Gross weight | 1500kg |
| Displacement | 505kg |
| Min. boot capacity | 420litre |
| Max. boot capacity | 420litre |
| Permitted road-train weight | 2550kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1298cm3 |
| Engine power | 79bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 108Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 3 |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Bore | 71mm |
| Stroke | 82mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 5.2litre |
| Cruising range | to 960km |
| Top speed | 160km/h |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.2m |
| Highway | 6.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.