This 1.8 MT (140 hp) engine was fitted in the X [Restyling] Sedan (4-door), which was produced by Mitsubishi from 2010 to 2017. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.5litre |
| Fuel tank capacity | 59litre |
| Cruising range | from 580 to 980km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Top speed | 202km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10second |
| Displacement | 1798cm3 |
|---|---|
| Engine power | 140bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 178Nm |
| RPM at max torque | 4200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 86mm |
| Stroke | 77.4mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4570mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1505mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1530mm |
| Rear track | 1530mm |
| Ground clearance | 165mm |
| Kerb weight | 1300kg |
| Gross weight | 1850kg |
| Displacement | 550kg |
| Min. boot capacity | 315litre |
| Max. boot capacity | 315litre |
| Permitted road-train weight | 2950kg |
| Body type | Sedan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 12.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
| Average | 9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.