This 2.0 AT 4WD (145 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Mitsubishi from 1996 to 2002. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Estate |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4670mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1500mm |
| Wheelbase | 2635mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1505mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1440kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1998cm3 |
| Engine power | 145bhp |
| RPM at max power | from 6 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 78.4mm |
| Stroke | 69mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 181Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Front suspension | A few levers and rods |
|---|---|
| Rear suspension | A few levers and rods |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.8m |
| Average | 10.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.