This 1.6 MT (110 hp) engine was fitted in the 1 generation Estate, which was produced by Mitsubishi from 1992 to 2003. In addition to this engine, 22 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.4litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 530 to 710km |
| Fuel | 92 RON |
| Top speed | 165km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| Displacement | 1597cm3 |
|---|---|
| Engine power | 110bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 142Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 78mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4420mm |
| Width | 1690mm |
| Height | 1470mm |
| Wheelbase | 2500mm |
| Front track | 1450mm |
| Rear track | 1420mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1110kg |
| Min. boot capacity | 470litre |
| Max. boot capacity | 1400litre |
| Body type | Estate |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 11.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.1 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.