This 3.0 AT (141 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1982 to 1991. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 233Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 141bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 3600RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3995mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1840mm |
| Wheelbase | 2350mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1375mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1530kg |
| Gross weight | 2115kg |
| Permitted road-train weight | 2880kg |
| Cargo area (L × W × H) | 940x1430x1170mm |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60litre |
| City fuel consumption per 100 km | 15.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 14.7litre |
| Cruising range | from 380 to 600km |
| Top speed | 160km/h |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.4m |
| Number of gears | 4 |
| City | 18.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 17.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.