This 3.2 DI-D MT (165 hp) engine was fitted in the 3 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2003. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Fuel tank capacity | 71litre |
| Cruising range | from 570 to 900km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.5second |
| Displacement | 3200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 165bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 373Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 98.5mm |
| Stroke | 105mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4260mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1845mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Kerb weight | 2000kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Min. boot capacity | 415litre |
| Max. boot capacity | 1253litre |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.1 litres / 100km |
| Average | 10.9 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.