This 3.5 GDI MT (220 hp) engine was fitted in the 3 generation Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2003. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 348Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3497cm3 |
| Engine power | 220bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 85.8mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4775mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1855mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Max. boot capacity | 1700litre |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Kerb weight | 2135kg |
| Gross weight | 2760kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 190km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 17.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Fuel tank capacity | 90litre |
| Cruising range | from 530 to 840km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 11.4m |
| City | 20.5 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.8 litres / 100km |
| Average | 15.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.