This 3.2 DI-D AT (200 hp) engine was fitted in the 4 generation Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2006 to 2017. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 11.4litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Cruising range | from 770 to 1 100km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 185km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.1second |
| Displacement | 3200cm3 |
|---|---|
| Engine power | 200bhp |
| RPM at max power | to 3 800RPM |
| Maximum torque | 441Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 98.5mm |
| Stroke | 105mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4900mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1900mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1570mm |
| Rear track | 1570mm |
| Ground clearance | 225mm |
| Kerb weight | 2255kg |
| Gross weight | 2910kg |
| Displacement | 655kg |
| Min. boot capacity | 663litre |
| Max. boot capacity | 1790litre |
| Permitted road-train weight | 6210kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.2 litres / 100km |
| Average | 10.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.