This 2.4 CVT 4WD (167 hp) engine was fitted in the 3 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2015 to 2017. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1800mm |
| Length | 4695mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Min. boot capacity | 477litre |
| Ground clearance | 215mm |
| Max. boot capacity | 1640litre |
| Rear track | 1540mm |
| Kerb weight | 1505kg |
| Gross weight | 2210kg |
| Displacement | 705kg |
| Permitted road-train weight | 3810kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2360cm3 |
| Engine power | 167bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 222Nm |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4100RPM |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Top speed | 198km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.7litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 610 to 920km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Continuously variable transmission (CVT) |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 11.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.8 litres / 100km |
| Average | 9.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.