This 3.0 AT 4WD (230 hp) engine was fitted in the 3 generation Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 2012 to 2014. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.9litre |
| Fuel tank capacity | 60litre |
| Cruising range | from 490 to 860km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 205km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.7second |
| Displacement | 2998cm3 |
|---|---|
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | to 6 250RPM |
| Maximum torque | 292Nm |
| RPM at max torque | 3750RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4655mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Front track | 1540mm |
| Rear track | 1540mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1570kg |
| Gross weight | 2270kg |
| Displacement | 700kg |
| Min. boot capacity | 477litre |
| Max. boot capacity | 1640litre |
| Permitted road-train weight | 3870kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 14.6 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 10.7 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.