This 0.7 MT 4WD (52 hp) engine was fitted in the H51/56A SUV, which was produced by Mitsubishi from 1994 to 1998. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 4.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.5litre |
| Fuel tank capacity | 35litre |
| Cruising range | from 500 to 740km |
| Fuel | 95 RON |
| Top speed | 113km/h |
| Displacement | 659cm3 |
|---|---|
| Engine power | 52bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 59Nm |
| RPM at max torque | 5000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 60mm |
| Stroke | 58.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3295mm |
| Width | 1395mm |
| Height | 1630mm |
| Wheelbase | 2200mm |
| Front track | 1190mm |
| Rear track | 1200mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Kerb weight | 850kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 5.6 litres / 100km |
| Average | 7.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.