This 0.7 Turbo MT 2WD (64 hp) engine was fitted in the H53/58A [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2005 to 2008. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 659cm3 |
|---|---|
| Engine power | 64bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 100Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Forced induction | Twin-scroll |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 5 |
| Bore | 60mm |
| Stroke | 58.3mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.6m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 3395mm |
| Width | 1475mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2280mm |
| Front track | 1270mm |
| Rear track | 1270mm |
| Ground clearance | 190mm |
| Kerb weight | 940kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Average | 8.3 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.