This 0.7 AT 4WD (52 hp) engine was fitted in the H53/58A Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1998 to 2008. In addition to this engine, 7 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 3395mm |
| Width | 1475mm |
| Height | 1635mm |
| Wheelbase | 2280mm |
| Front track | 1270mm |
| Rear track | 1270mm |
| Ground clearance | 195mm |
| Kerb weight | 920kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 659cm3 |
| Engine power | 52bhp |
| RPM at max power | to 6 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 60mm |
| Stroke | 58.3mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 62Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 43litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 6.8litre |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Drum |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 9.6m |
| Number of gears | 5 |
| Average | 8.2 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.