This 2.0 GDI MT (129 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1998 to 2006. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 3735mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1735mm |
| Wheelbase | 2280mm |
| Front track | 1435mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Max. boot capacity | 801litre |
| Min. boot capacity | 166litre |
| Kerb weight | 1394kg |
| Gross weight | 1725kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1999cm3 |
| Engine power | 129bhp |
| RPM at max power | from 5 000RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 190Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 10.2second |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.3litre |
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 440 to 680km |
| Front suspension | Strut |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 9.8m |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 11.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.