This 1.8 GDI T AT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 1998 to 2006. In addition to this engine, 4 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 7litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 53litre |
| Cruising range | from 760km |
| Fuel | 95 RON |
| Displacement | 1834cm3 |
|---|---|
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 5 200RPM |
| Maximum torque | 220Nm |
| RPM at max torque | 3800RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 9.8m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 3975mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1710mm |
| Wheelbase | 2450mm |
| Front track | 1435mm |
| Rear track | 1445mm |
| Ground clearance | 185mm |
| Kerb weight | 1390kg |
| Gross weight | 1665kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 8.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.