This 2.5 TD MT (115 hp) engine was fitted in the 1 generation [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2005 to 2008. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1695mm |
| Length | 4610mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2725mm |
| Front track | 1420mm |
| Min. boot capacity | 500litre |
| Max. boot capacity | 1720litre |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Kerb weight | 1900kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Displacement | 610kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2477cm3 |
| Engine power | 115bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 150km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 15.1second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 74litre |
| Cruising range | from 560 to 820km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Torsion |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 15.1 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.4 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.