This 2.5 DI-D MT AWD (178 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2013 to 2016. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1815mm |
| Length | 4695mm |
| Height | 1800mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1520mm |
| Min. boot capacity | 714litre |
| Max. boot capacity | 1813litre |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 2045kg |
| Gross weight | 2710kg |
| Displacement | 665kg |
| Permitted road-train weight | 5210kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2477cm3 |
| Engine power | 178bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 400Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000up to 2 850 RPM |
| Intercooler | Yes |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 179km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.7second |
| City fuel consumption per 100 km | 9.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.3litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 8.2litre |
| Fuel tank capacity | 70litre |
| Cruising range | from 710 to 960km |
| Emission standard | EURO IV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 5 |
| Turning circle | 11.2m |
| City | 11.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 8.4 litres / 100km |
| Average | 9.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.