This 2.4 DI-D MT AWD (181 hp) engine was fitted in the 3 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 2016 to 2017. In addition to this engine, 2 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Width | 1815mm |
| Length | 4785mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2800mm |
| Front track | 1520mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 218mm |
| Kerb weight | 2095kg |
| Engine type | Diesel |
|---|---|
| Displacement | 2442cm3 |
| Engine power | 181bhp |
| RPM at max power | to 3 500RPM |
| Maximum torque | 430Nm |
| Injection type | Common Rail |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 70litre |
| City fuel consumption per 100 km | 8.7litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.7litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 7.4litre |
| Cruising range | from 800 to 1 040km |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 11.4second |
| Front suspension | Independent, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.2m |
| Number of gears | 6 |
| City | 10 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.7 litres / 100km |
| Average | 8.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.