This 2.3 TD MT (84 hp) engine was fitted in the 1 generation Wagon crossover 5-doors, which was produced by Mitsubishi from 1982 to 1991. In addition to this engine, 13 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 14.6litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.5litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11litre |
| Fuel tank capacity | 92litre |
| Cruising range | from 630 to 970km |
| Fuel | Diesel |
| Top speed | 130km/h |
| Displacement | 2346cm3 |
|---|---|
| Engine power | 84bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 181Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 90mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.8m |
| Seats | 7 |
|---|---|
| Length | 4600mm |
| Width | 1680mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2695mm |
| Front track | 1400mm |
| Rear track | 1375mm |
| Ground clearance | 205mm |
| Kerb weight | 1730kg |
| Gross weight | 2410kg |
| Permitted road-train weight | 3285kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1850x1430x1180mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Leaf spring semi-elliptic leaf |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 16.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.9 litres / 100km |
| Average | 12.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.