This 3.5 MT (194 hp) engine was fitted in the 2 generation [Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 1999. In addition to this engine, 11 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 18.2litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 11.1litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 13.7litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 410 to 680km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 185km/h |
| Displacement | 3497cm3 |
|---|---|
| Engine power | 194bhp |
| RPM at max power | to 5 000RPM |
| Maximum torque | 313Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 85.8mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4145mm |
| Width | 1785mm |
| Height | 1815mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1465mm |
| Rear track | 1480mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1850kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Permitted road-train weight | 5310kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1070x960x1085mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 21.8 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 13.3 litres / 100km |
| Average | 16.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.