This 2.5 TD AT (99 hp) engine was fitted in the 2 generation Metal Top crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1991 to 1997. In addition to this engine, 9 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 8.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.4litre |
| Fuel tank capacity | 75litre |
| Cruising range | from 560 to 850km |
| Fuel | Diesel |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 145km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 21.5second |
| Displacement | 2477cm3 |
|---|---|
| Engine power | 99bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Maximum torque | 240Nm |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Engine type | Diesel |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| Seats | 4 |
|---|---|
| Length | 4120mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1805mm |
| Wheelbase | 2420mm |
| Front track | 1420mm |
| Rear track | 1435mm |
| Ground clearance | 215mm |
| Kerb weight | 1700kg |
| Gross weight | 2300kg |
| Permitted road-train weight | 5100kg |
| Cargo area (L × W × H) | 825x1435x1085mm |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Torsion, Double wishbone, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Solid axle, Multi wishbone, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.1 litres / 100km |
| Average | 12 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.