This 2.5 TD MT (105 hp) engine was fitted in the 3 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2003. In addition to this engine, 12 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 240Nm |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Displacement | 2477cm3 |
| Engine power | 105bhp |
| RPM at max power | to 4 200RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Forced induction | Turbocharger |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 95mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2000RPM |
| Intercooler | Yes |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4260mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 2545mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 220mm |
| Max. boot capacity | 1253litre |
| Min. boot capacity | 415litre |
| Kerb weight | 1785kg |
| Gross weight | 2510kg |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Top speed | 145km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 17second |
| City fuel consumption per 100 km | 13.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9.1litre |
| Fuel tank capacity | 71litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.6litre |
| Cruising range | from 530 to 780km |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Four wheel drive (4WD) |
| Turning circle | 10.6m |
| City | 15.3 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.5 litres / 100km |
| Average | 12.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.