This 3.0 MT AWD (178 hp) engine was fitted in the 4 generation [2-й Restyling] SUV, which was produced by Mitsubishi from 2014 to 2017. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 15.8litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 10litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 12.2litre |
| Fuel tank capacity | 88litre |
| Cruising range | from 560 to 880km |
| Fuel | 92 RON |
| Emission standard | EURO V |
| Top speed | 175km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.6second |
| Displacement | 2972cm3 |
|---|---|
| Engine power | 178bhp |
| RPM at max power | to 4 000RPM |
| Maximum torque | 261Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 91.9mm |
| Stroke | 76mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Turning circle | 11.4m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4900mm |
| Width | 1875mm |
| Height | 1870mm |
| Wheelbase | 2780mm |
| Front track | 1560mm |
| Rear track | 1560mm |
| Ground clearance | 235mm |
| Kerb weight | 2100kg |
| Gross weight | 2810kg |
| Displacement | 710kg |
| Min. boot capacity | 215litre |
| Max. boot capacity | 1790litre |
| Permitted road-train weight | 4610kg |
| Body type | SUV |
| Front suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| City | 19 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12 litres / 100km |
| Average | 14.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.