This 3.5 AT (241 hp) engine was fitted in the 1 generation Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2001. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 5050mm |
| Width | 1870mm |
| Height | 1480mm |
| Wheelbase | 2830mm |
| Front track | 1615mm |
| Rear track | 1615mm |
| Min. boot capacity | 505litre |
| Kerb weight | 1950kg |
| Max. boot capacity | 505litre |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 3497cm3 |
| Engine power | 241bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Injectors |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 93mm |
| Stroke | 85mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 343Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| City fuel consumption per 100 km | 16litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 9litre |
| Fuel tank capacity | 80litre |
| Cruising range | from 500 to 890km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 5 |
| City | 19.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 10.8 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.