This 2.0 AT (160 hp) engine was fitted in the 1 generation Crossover 3-doors, which was produced by Mitsubishi from 1991 to 1997. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 186Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 160bhp |
| RPM at max power | from 6 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4750RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4460mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Front track | 1455mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 210mm |
| Kerb weight | 1510kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| City fuel consumption per 100 km | 10.3litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 6.2litre |
| Cruising range | from 530 to 890km |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 12.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.4 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.