This 2.0 AT 4WD (230 hp) engine was fitted in the 2 generation SUV, which was produced by Mitsubishi from 1997 to 2002. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 343Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 1997cm3 |
| Engine power | 230bhp |
| RPM at max power | from 5 500RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 2500RPM |
| Body type | SUV |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4480mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1500mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 200mm |
| Kerb weight | 1380kg |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 63litre |
| City fuel consumption per 100 km | 12litre |
| Cruising range | from 530km |
| Front suspension | MacPherson Struts |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | All-wheel drive (AWD) |
| Number of gears | 4 |
| City | 14.4 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.