This 3.0 MT V6 (205 hp) engine was fitted in the 4 generation Sedan, which was produced by Mitsubishi from 1991 to 1996. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Sedan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4750mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Front track | 1535mm |
| Rear track | 1530mm |
| Max. boot capacity | 892litre |
| Min. boot capacity | 447litre |
| Kerb weight | 1579kg |
| Gross weight | 2070kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2972cm3 |
| Engine power | 205bhp |
| RPM at max power | from 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 91.1mm |
| Stroke | 76mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 270Nm |
| RPM at max torque | 3000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 230km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 8.1second |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 10.1litre |
| Front suspension | Wishbone |
|---|---|
| Rear suspension | Strut |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Average | 12.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.