This 1.8 AT (122 hp) engine was fitted in the 1 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1991 to 1995. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 10.9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 55litre |
| Cruising range | from 500km |
| Fuel | 95 RON |
| Emission standard | EURO II |
| Top speed | 170km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.3second |
| Displacement | 1834cm3 |
|---|---|
| Engine power | 122bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Maximum torque | 161Nm |
| RPM at max torque | 4500RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | Inline |
| Injection type | Multi-point injection |
| Number of cylinders | 4 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 81mm |
| Stroke | 89mm |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 11.1m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4290mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1640mm |
| Wheelbase | 2520mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1460mm |
| Ground clearance | 120mm |
| Kerb weight | 1248kg |
| Gross weight | 1720kg |
| Displacement | 472kg |
| Min. boot capacity | 676litre |
| Max. boot capacity | 1630litre |
| Front/rear axle load | 920/800kg |
| Permitted road-train weight | 3320kg |
| Body type | Minivan |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Spring, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13.1 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.