This 2.4 GDI AT (150 hp) engine was fitted in the 2 generation Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1999 to 2002. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 5 |
| Length | 4290mm |
| Width | 1695mm |
| Height | 1680mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1460mm |
| Rear track | 1465mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Max. boot capacity | 1800litre |
| Min. boot capacity | 430litre |
| Kerb weight | 1600kg |
| Gross weight | 1920kg |
| Displacement | 320kg |
| Permitted road-train weight | 3320kg |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 2351cm3 |
| Engine power | 150bhp |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Injection type | Direct injection |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 86.5mm |
| Stroke | 100mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| Maximum torque | 225Nm |
| RPM at max torque | 3500RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| Top speed | 180km/h |
| Acceleration (0–100 km/h) | 12.9second |
| City fuel consumption per 100 km | 12.8litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 7.8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.6litre |
| Fuel tank capacity | 63litre |
| Cruising range | from 490 to 810km |
| Emission standard | EURO III |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Trailing arms, Spring, Stabilizer bar |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| Turning circle | 10.4m |
| City | 15.4 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.4 litres / 100km |
| Average | 11.5 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.