This 1.8 MT (90 hp) engine was fitted in the Typ D00 Minivan, which was produced by Mitsubishi from 1983 to 1991. In addition to this engine, 6 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 7 |
| Length | 4295mm |
| Width | 1840mm |
| Height | 1525mm |
| Wheelbase | 2625mm |
| Front track | 1410mm |
| Rear track | 1375mm |
| Ground clearance | 150mm |
| Kerb weight | 1070kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Displacement | 620kg |
| Permitted road-train weight | 2890kg |
| Cargo area (L × W × H) | 1800x1200x850mm |
| Loading height | 620mm |
| Engine type | Gasoline |
|---|---|
| Displacement | 1755cm3 |
| Engine power | 90bhp |
| Injection type | Carburetor |
| Cylinder layout | Inline |
| Number of cylinders | 4 |
| Bore | 80.6mm |
| Stroke | 86mm |
| Valves per cylinder | 2 |
| RPM at max power | to 5 500RPM |
| Maximum torque | 132Nm |
| RPM at max torque | 4000RPM |
| Fuel | 95 RON |
|---|---|
| City fuel consumption per 100 km | 10.8litre |
| Fuel tank capacity | 50litre |
| Cruising range | from 460km |
| Top speed | 163km/h |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 5 |
| Drive wheels | Front-wheel drive |
| Turning circle | 10.4m |
| Front suspension | MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear suspension | Independent, Double wishbone, Spring, Stabilizer bar |
| Rear brakes | Drum |
| City | 13 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.