This 3.5 AT (240 hp) engine was fitted in the E50 Minivan 5-doors, which was produced by Nissan from 1997 to 2002. In addition to this engine, 5 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 353Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 3498cm3 |
| Engine power | 240bhp |
| RPM at max power | to 6 000RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 95.5mm |
| Stroke | 81.4mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Body type | Minivan |
|---|---|
| Seats | 8 |
| Length | 4755mm |
| Width | 1800mm |
| Height | 1955mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Front track | 1510mm |
| Rear track | 1515mm |
| Ground clearance | 140mm |
| Kerb weight | 2050kg |
| Gross weight | 2490kg |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 68litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.5litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 8litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9.7litre |
| Cruising range | from 500 to 850km |
| Front suspension | Helical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Helical springs |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 9.9m |
| Number of gears | 4 |
| City | 16.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 9.6 litres / 100km |
| Average | 11.6 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.