This 3.0 AT (222 hp) engine was fitted in the Z32 [Restyling] 2by2 T-Top targa 3-doors, which was produced by Nissan from 1989 to 1996. In addition to this engine, 3 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Maximum torque | 268.5Nm |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Displacement | 2960cm3 |
| Engine power | 222bhp |
| RPM at max power | to 6 400RPM |
| Injection type | Multi-point injection |
| Cylinder layout | V-type |
| Number of cylinders | 6 |
| Bore | 87mm |
| Stroke | 83mm |
| Valves per cylinder | 4 |
| RPM at max torque | 4800RPM |
| Body type | Targa |
|---|---|
| Seats | 4 |
| Length | 4305mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1255mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Front track | 1496mm |
| Rear track | 1534mm |
| Kerb weight | 1496kg |
| Min. boot capacity | 325litre |
| Max. boot capacity | 325litre |
| Fuel | 92 RON |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Mixed fuel consumption per 100 km | 11.8litre |
| City fuel consumption per 100 km | 13.1litre |
| Highway fuel consumption per 100 km | 10.2litre |
| Cruising range | from 550 to 710km |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Stabilizer bar |
|---|---|
| Rear suspension | Dependent, Multi wishbone, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Number of gears | 4 |
| City | 15.7 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 12.2 litres / 100km |
| Average | 14.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.