This 3.7 MT (332 hp) engine was fitted in the Z34 [Restyling] Cabriolet, which was produced by Nissan from 2012 to 2014. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| Mixed fuel consumption per 100 km | 9litre |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Fuel | 98 RON |
| Emission standard | EURO IV |
| Acceleration (0–100 km/h) | 5.1second |
| Displacement | 3696cm3 |
|---|---|
| Engine power | 332bhp |
| RPM at max power | to 7 000RPM |
| Maximum torque | 365Nm |
| RPM at max torque | 5200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Direct injection |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 4 |
| Bore | 95.5mm |
| Stroke | 86mm |
| Gearbox | Manual |
|---|---|
| Number of gears | 6 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 10m |
| Seats | 2 |
|---|---|
| Length | 4260mm |
| Width | 1845mm |
| Height | 1315mm |
| Wheelbase | 2550mm |
| Front track | 1550mm |
| Rear track | 1595mm |
| Ground clearance | 125mm |
| Kerb weight | 1580kg |
| Gross weight | 1690kg |
| Body type | Cabriolet |
| Front suspension | Independent, MacPherson Struts, Dampers, Cylindrical springs |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone, Dampers, Spring |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Ventilated disc |
| Average | 10.8 litres / 100km |
|---|
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.