This 3.0 AT (195 hp) engine was fitted in the Y31 Hardtop, which was produced by Nissan from 1987 to 1991. In addition to this engine, 1 other engines were also available for this body — their technical data and fuel economy are accessible by clicking the body name at the top of the page.
| City fuel consumption per 100 km | 12.7litre |
|---|---|
| Highway fuel consumption per 100 km | 6litre |
| Fuel tank capacity | 72litre |
| Cruising range | from 570 to 1 200km |
| Fuel | 92 RON |
| Displacement | 2960cm3 |
|---|---|
| Engine power | 195bhp |
| RPM at max power | to 5 200RPM |
| Maximum torque | 300Nm |
| RPM at max torque | 3200RPM |
| Engine type | Gasoline |
| Cylinder layout | V-type |
| Injection type | Injectors |
| Forced induction | Turbine + compressor |
| Intercooler | Yes |
| Number of cylinders | 6 |
| Valves per cylinder | 2 |
| Gearbox | Automatic |
|---|---|
| Number of gears | 4 |
| Drive wheels | Rear-wheel drive |
| Turning circle | 11m |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Length | 4860mm |
| Width | 1720mm |
| Height | 1400mm |
| Wheelbase | 2735mm |
| Ground clearance | 135mm |
| Kerb weight | 1520kg |
| Body type | Hardtop |
| Front suspension | Independent |
|---|---|
| Rear suspension | Independent, Multi wishbone |
| Front brakes | Ventilated disc |
| Rear brakes | Disc |
| City | 15.2 litres / 100km |
|---|---|
| Highway | 7.2 litres / 100km |
Estimated from official figures. Actual consumption varies by driving style and conditions.